ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ
ВРАЦА
официална интернет страница
Административен център на Област Враца е гр. Враца. Област Враца е разположена в Северозападната част на България. Заема около 3% от територията на страната. Съседни областти са Монтана, Ловеч, Плевен и София. Северната граница е река Дунав след което е Румъния. Територията на областта обхваща част от Дунавската равнина и части на Стара планина. През региона минават реките Огоста, Скат и Искър. Международната магистрала от Централна Европа-Крайова-Видин-София-Кулата-Солун преминава и презОбласт Враца. Искърският пролом свързва областта с населените места, разположени на юг от Стара планина. Първата атомна електроцентрала на Балканите е построена на брега на река Дунав край град Козлодуй.
В днешните си граници и територия Област Враца е създадена с Указ № 1 от 05.01.1999 г. на Президента на Република България. Разположена е в Северозападната част на страната и в нейните административни граници попадат десет общини - Враца, Борован, Мездра, Криводол, Хайредин, Мизия, Бяла Слатина, Оряхово, Роман и Козлодуй с общо 123 населени места.
В региона съществуват множество археологически и исторически паметници, като са открити особено ценни съкровища - шедьоври на тракийското изкуство като:
- Врачанското съкровище (от 4-ти век пр. н. е., открито на Могиланската могила край Враца). Близо до село - - Рогозенското съкровище - открито 1986 г край село Рогозен и датиращо към 4-5-ти век пр. н. е.. То е принадлежало на знатно тракийско семейство и е най-голямото намирано досега. Съкровището включва 165 предмета, изработени от масивно сребро и злато.
На хълма край Борован са открити останки от древна тракийска крепост. Манастирите в областта предлагат уникална атмосфера на тишина и спокойствие - Черепишкия манастир, Струпешкия манастир, манастирът "Архангел Михаил" край село Долна Бешовица и др. Друга уникална забележителност е Мемориалният комплекс "Ботев Път".
На територията на област Враца има 45 недвижими културни ценности /паметници на културата и църкви/ с категория „национално значение” и множество с категория „местно значение”/войнишки паметници и паметници свързани с борбата за национално освобождение в Област Враца/.
В област Враца работят 115 публични библиотеки с щатен библиотекар – от тях една регионална, 97 читалищни, 14 училищни, 2 вузовски и 1 специална.
На територията на областта има 103 читалища.
От 1953 година в град Враца съществува Регионален исторически музей. Към музея има и голяма Художествена галерия. Част от него са и етнографско-възрожденските комплекси "Св. Софроний Врачански" и "Никола Войводов". Исторически музей има и в град Оряхово. Към него е къщата-музей "Дико Илиев". Националният музей “Параход Радецки” е закотвен край град Козлодуй, а в село Челопек, община Враца, се намира къща-музей "Баба Илийца." Само за миналата година през нея са минали около 5 000 посетители. Къщата е и един от стоте национални туристически обекта.
Драматично-куклен театър - създаден през 1938 година. Големият му салон е със 748 места, камерната зала - със 120 места, куклената зала - с 80 места и балетната зала - с 80 места. Държавна филхармония - Враца е основана през 1973 година. От 2011 година тя е преобразувана в Симфониета. Филхармонията е популярна и в България, и извън граница. Носител е на десетки отличия и награди от международни изяви.
Дом на енергетика в град Козлодуй и Дом на Железничаря в град Мездра са други две културни институции в областта.
Художествени галерии има в град Враца - Художествена галерия в РИМ, град Бяла Слатина, град Мездра, град Мизия, град Оряхово, град Криводол. През 2008 година художествена галерия е открита в село Борован.
Последните находки от разкопките край село Оходен доказаха, че първите европейци са живели във Врачанско. Най-древната цивилизация, заселила по-късно континента Европа, е имала свои градове в региона. Тук е кипяла търговия и са се произвеждали стоки за бита още в 8-7 век преди новата ера. В последните няколко години екипи, ръководени от археолози, правят проучвания в местността „Валога”, село Оходен, община Враца, и местността „Езерото” край село Борован, община Борован. По времето, когато Северна Европа още е била скована от ледове, тук е процъфтявала първата европейска земеделска цивилизация.
В манастира “Иван Пусти” е живял Иван Рилски, а на килийна тераса над тихите води на Искър е творил Иван Вазов.
През региона преминава и 120-километровият “Път на Ботевата чета” от дунавския бряг на Козлодуй до Врачанския балкан. Връх Околчица всяка година с воя на сирени припомня на България подвига и славата на хилядите българи, загинали за свободата на Отечеството. Това е само малка част от културно-историческото наследство, което прави уникална област Враца.