Стартира прием на проекти за рехабилитация и интеграция на хора с увреждания

Агенцията за хората с увреждания открива поредица от проектни процедури за насърчаване на трудовата заетост, рехабилитацията и изграждане на достъпна среда, това разясни областният управител Николай Николов в писмо до кметовете на общините от областта. Целта е да бъдат информирани всички заинтересовани лица.
Агенцията ще финансира с до 30 000 лв. проекти за започване и развитие на самостоятелна стопанска дейност на хора с трайни увреждания. Срокът за подаване на проектни предложения е до 23 април тази година. Агенцията за хората с увреждания /АХУ/ обявява и конкурс за финансиране на проекти за създаване на Центрове за защитена заетост. В конкурса могат да участват специализирани предприятия и кооперации на хората с увреждания, както и трудово-лечебни бази или организации. Максималният размер на средствата, които те ще получат за един проект е до 920 000 лева. Крайният срок за подаване на проектни предложения е 29 април.
Агенцията ще финансира и проекти със социална и стопанска насоченост на специализирани предприятия и кооперации на хората с увреждания, които създават условия за стимулиране на заетостта на хора с трайни увреждания в специализирана работна среда. Проектите със социална насоченост имат за цел да подпомогнат работодателите за осигуряване на адекватни условия на труд за работещите в тях хора с трайни увреждания. Максималният размер на субсидията за този вид проекти е 50 000 лв. Кандидатстването е до 22 –ри април.
Специализираните предприятия и кооперации на хора с увреждания ще могат да получат до 90 000 лв. за инвестиционни предложения със стопанска насоченост. Средства ще се отпускат и за финансовото им стабилизиране. Срокът за подаване на проектните предложения със стопанска насоченост е 19 май тази година.
В ход е и набирането на проекти за финансиране по Националната програма за заетост на хората с увреждания. По нея АХУ отпуска до 20 000 лв. за осигуряване на достъп до действащи или новоразкрити работни места за хора с трайни увреждания в трудоспособна възраст. Същият е размерът на субсидията за приспособяване на съществуващи работни места за тях, както и за оборудване на нови, съответстващи на характера на тяхното заболяване. Крайният срок за подаване на проектни предложения за осигуряване на адаптирани работни места, както и за квалификация и преквалификация на хора с трайни увреждания, е до 15 април т.г.
До 16 април се набират и проектни предложения за рехабилитация и интеграция на хора с увреждания. С проекти могат да кандидатстват неправителствени организации на и за хора с увреждания, регистрирани по Закона за юридически лица с нестопанска цел за извършване на общественополезна дейност, както и национално представени организации на хора с увреждания, регистрирани по Закона за кооперациите. АХУ ще финансира с до 15 000 лв. одобрените проекти за обучения за хора с увреждания, мероприятия за придобиване на умения за самостоятелен живот, рехабилитация, арт-терапия, посещения на културни мероприятия и други.
Подкрепата за културни и спортни събития за хора с увреждания като фестивали, концерти, спектакли, изложби, спортни състезания ще бъде до 18 000 лв. За разработка на различни материали, помагала и наръчници, подпомагащи работата на и с хората с трайни увреждания, тяхното адаптиране, трудова и социална интеграция и реинтеграция организациите могат да получат до 3500 лв.
С до 10 000 лв. ще се финансират дейности, насочени към промяна на обществените нагласи, за да бъдат възприемани хората с трайни увреждания като пълноценни граждани.
В момента тече и процедура за изграждане на достъпна архитектурна среда на културни, исторически и спортни обекти за хора с увреждания. Участници в този конкурс могат да бъдат юридически лица – държавни, общински, стопански и неправителствени организации, регистрирани по българското законодателство, притежаващи или стопанисващи обектите. Проектните дейностите са обособени в три компонента. В рамките на третия компоненти ще могат да се изграждат нови и да се извършва преустройство на съществуващи повдигателни съоръжения (асансьори или лифтови платформи) за ползване от лица от целевата група. Максималната субсидия е до 50 000 лв. за лифтови платформи и до 100 000 лв. за асансьори.
В тази връзка, от днес Агенцията стартира и информационни събития „Ден на отворените врати" за кандидатите по програмите. Всички събития се провеждат онлайн под формата на уебинар. Цялата информация за проектите е публикувана на официалната страница на Агенцията.