Областният управител Росен Михайлов участва в поклонението на връх Милин камък


Областният управител на Враца Росен Михайлов участва във възпоменателното тържество на връх Милин камък, където беше почетена паметта на загиналите Ботеви четници. Събитието е част от програмата на Националния туристически поход „Козлодуй – Околчица“, чийто основен организатор е Областна администрация – Враца.

По традиция пред монумента бе отслужена панихида, бяха поднесесени венци и цветя в знак на признателност към подвига на Христо Ботев и неговите четници.

Росен Михайлов се включи в прехода заедно с походниците и извървя маршрута от село Баница до връх Милин камък, където присъства на тържественото честване. Той подчерта значението на похода като жива връзка между поколенията и като възможност младите хора да се докоснат до историята по един истински и емоционален начин.

„Походът не е просто преодоляване на километри. Това е урок по родолюбие, който ни напомня за смелостта, саможертвата и идеалите на Ботевата чета. Наш дълг е да съхраняваме историческата памет и да я предаваме на следващите поколения, защото народ, който помни своите герои, има бъдеще“, заяви областният управител Росен Михайлов.

В церемонията участваха министърът на образованието и науката проф. Георги Вълчев, кметът на община Враца Калин Каменов, народни представители от "Прогресивна България", генералният директор на БТА Кирил Вълчев, както и кметове на населени места от региона.

Националният туристически поход „Козлодуй – Околчица“ продължава по своя маршрут, следвайки стъпките на Ботевата чета и съхранявайки жив спомена за едни от най-светлите страници в българската история.