Областният управител Николай Николов присъства на междуинституционална среща в АЕЦ „Козлодуй“
Енергийната сигурност на страната, инвестициите в нови мощности, необходимостта от подготвени инженерни кадри и реализацията на общите цели пред страната ни коментираха на работна среща областният управител Николай Николов, народни представители, министрите на образованието и науката Красимир Вълчев и на енергетиката Жечо Станков, с ръководството на Атомната централа в Козлодуй.
Сред проектите, чието развитие е ключово за енергийната свързаност в контекста на подписания преди дни Меморандум за сътрудничество е и стратегическото партньорство за чиста енергия, енергийна сигурност и устойчив растеж.
Областният управител отчете, че АЕЦ “Козлодуй” е фактор в изпълнението на амбициозните цели и за гарантирането на националната, регионалната и международната енергийна сигурност.
„На регионално и национално ниво ние обединяваме усилия в подкрепа на такива проекти и инициативи, свързани с обучението на кадри и насърчаването им да се реализират в техническите и икономическите науки. За сферата на висшето образование се предвижда увеличаване на приема в специалности като „Ядрена енергетика“, в която се очаква бъдещ недостиг на подготвени специалисти“, подчерта Николай Николов. Насърчаването на обучението в тези професии е чрез осигуряване на допълнителен прием от страна на държавата, с по-голямо финансиране за университетите и стипендиантска програма.
Проектът за изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ „Козлодуй“ е най-важният в българската енергетика за следващите десетилетия. Той обаче не може да бъде успешен, без да имаме нужните кадри. Затова, заедно с Министерството на образованието и науката, ще разработим национална програма за кадрово осигуряване на новите мощности“, допълни по време на срещата министърът на енергетиката Жечо Станков.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев отбеляза, че държавата вече прилага редица стимули за насърчаване на интереса към специалности, важни за ядрената енергетика - освобождаване от такси, увеличен прием и стимули за висшите училища. „Ще бъдат увеличени в пъти и стипендиите в тях, за да ги направим по-атрактивни за младите хора", подчерта министърът на образованието Красимир Вълчев.
По думите на министър Станков стратегическият проект за новите мощности има пълна подкрепа от страна на правителството, което създаде междуведомствена работна група за осигуряване на всички аспекти от реализацията му. Осигуряването на подходящи кадри е един от ключовите такива аспекти. На срещата стана ясно, че вече е възложено на АЕЦ „Козлодуй“, АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ и ДПРАО да бъде разработена десетгодишна детайлна програма за необходимите кадри година по година, поясни министър Станков. Той припомни, че въвеждането в експлоатация на 7 блок се очаква през 2033 – 2034 г. Предстоящият период дотогава е подходящото време да дадем шанс на младите хора, които имат интерес, да се превърнат в енергийни експерти на световно равнище, участвайки в реализацията на стратегическия проект.
Акцент беше поставен върху стратегическата роля на ядрената енергетика в страната и обществената подкрепа за нея, като само за изминалата година 40% от електроенергията е произведена от АЕЦ, а 70% от обществото подкрепя развитието на ядрената енергетика. „Развитието на Северозападна България е исторически свързано с този сектор и ние сме длъжни да продължим това“, заключи министър Станков.